III. B + V. A – pomáhám, protože chci, aneb čistá cesta na Sněžku

Pomáhat je pro nás samozřejmostí a radostí zároveň. Nic není nemožné a slovo „nejde“ neexistuje.

Žáci 3. B a 5. A letos čelili výzvě, v rámci tohoto skvělého projektu, pokořit nejvyšší vrchol České republiky a při té příležitosti vyčistit po neukázněných turistech cestu. Ve spolupráci s KRNAP a panem Cupákem se nám povedlo vyčistit hned tři turistické trasy z Malé Úpy k chatě Jelence. V Malé Úpě jsme se vybavili pracovními rukavicemi, pytli na odpadky, rozdělili se do tří skupin a každá se vydala po jedné trase. Děti pečlivě, zodpovědně a s nadšením prolézaly okolí stezek. Co vše z lesa vynesly je neuvěřitelné. Nikomu z nás se nechtělo věřit, že kromě papírků, lahví a plechovek jsme objevili i matrace, polštáře, železné konstrukce od čehosi, kabely apod. To tam zřejmě žádný turista neztratil….

Pro děti bylo nepochopitelné, že mezi námi žijí lidé, které napadne tento nepořádek naložit do auta a vyvést do přírody, než aby ho zlikvidovali ve sběrném dvoře. K chatě Jelence se nám povedlo zbavit přírodu neuvěřitelných 64 kg odpadu.

Všem dětem tleskáme za jejich výkon a odhodlání. Po odpočinku jsme pokračovali na vrchol Sněžky už bez pytlů a bez pracovních rukavic. Měli jsme před sebou tři kilometry do cíle. Počasí vyšlo nejlépe, jak mohlo, takže jsme si užili krásný výhled na Polsko i Českou republiku. To byla ta nejkrásnější odměna za naši práci. V cíli jsme si odpočinuli,
posilnili se a zazpívali motivační píseň od kapely Mirai „Když nemůžeš, tak přidej“. Protože nám počasí opravdu přálo, rozhodli jsem se sejít na Růžovou horu pěšky a odtamtud jet lanovkou do Pece pod Sněžkou. Velice mile nás překvapilo, že většina dětí chtěla jít pěšky až dolů, takže nakonec jela lanovkou jen malá skupinka.

Je vidět, že jsou děti houževnaté, vytrvalé a dokáží nás přesvědčit o tom, že zvládnou víc, než si mnohdy my dospělí myslíme.

Za tak neuvěřitelný výkon bychom dětem rády poděkovaly a pogratulovaly jim. Dále si zaslouží poděkování paní učitelka Petra Stará, která se uvolila nám při této akci vypomoci a také dobrovolníci z řad rodičů a starších žáků naší školy, kteří pomáhali dohlížet a podporovat děti při výstupu.

Za spolupráci děkujeme spolku Rozmarýna a také panu Nerudovi, tatínkovi žáka z 5. A, kteří nám poskytli finanční sponzorský dar, jímž jsme uhradili část faktury za dopravu. V neposlední řadě děkujeme i rodičům žáků 3. B a 5. A za důvěru a podporu.

Všem patří náš velký dík.

Třídní učitelky
Renáta Vedralová a Martina Boumová

Foto zde: Sněžka