Páťáci na Sněžce (72 hodin netradičně)

Letošní projekt jsme pojali trochu jinak. Chtěli jsme s dětmi pomoci přírodě a současně poznat další část naší země. Proto jsem se rozhodla pro žáky zorganizovat výstup na Sněžku. Nejenže se nám tento projekt hodil do vlastivědy, ale také jsem věděla, že někteří žáci tam nikdy nebyli. Cíl byl jasný –  vystoupit na naši nejvyšší horu a cestou po trase sbírat drobný odpad, který následně zvážíme. Po zdolání Sněžky sestoupit opět po svých dolů.

Krkonoše jsou národní park, tak jsem kontaktovala KRNAP a ve spolupráci s panem Cupákem, odborným poradcem KRNAPu, jsme se současně zapojili do projektu „Čisté Krkonoše“. Měli jsme domluvený sraz, kde se děti měly dozvědět něco o horách a daném projektu. Vše se nám podařilo i přes různé komplikace.

Při cestě se vyskytl totiž zádrhel, protože jsme narazili na dopravní nehodu a dopravní zácpu. Čekali jsme v Hradci Králové tři hodiny, než jsme mohli pokračovat.

Konečně v jednu hodinu jsme byli na místě. Vydali jsme se na cestu. Sbírali jsme odpadky a od Pomezní boudy po Jelenku (asi 3km) jsme nasbírali celkem 20kg. Cesta na Sněžku byla kamenitá, okolo kleč. Ke konci cesty jsme viděli první letošní sníh na vrcholu. Červenobílé sloupky nám ukazovaly, jestli jsme v Polsku nebo v Česku. Na vrcholu Sněžky jsme navštívili kapličku, kde jsme zapálili svíčku Karlu Gottovi. Všichni jsme se tu vyfotili i s naší vlastnoručně vyrobenou vlajkou. Okolí Sněžky nebylo vidět, protože bylo zamračeno, foukal vítr a byla zima, tak jsme se tu moc dlouho nezdrželi. Navíc by nám ujela poslední lanovka z Růžohorek v 18 hodin. Sestupovali jsme po zasněžených schodech dolů, foukal vítr, ale lanovku jsme stihli. Sjížděli jsme po osmi. Nakonec jsme nastoupili do autobusu a jeli domů. Odezva od žáků byla pozitivní a já jsem ráda, že se výlet i přes všechny komplikace vydařil.

Martina Boumová a žáci z 5. A

Fotografie z akce zde.